Jak wspierać dziecko w treningu?

2021-04-21 | Okiem trenera

Daj dziecku wybór

Jako kochający rodzic chcesz zapewnić swojemu dziecku optymalny rozwój. Zależy Ci by było ono zdrowe, mądre, szczęśliwe, wymierników dobrego życia można mnożyć wiele. Wiesz, że aktywność fizyczna to zdrowie. Słyszałeś, że sport świetnie wpływa na rozwój fizyczny, poprawia koncentracje i procesy myślowe, uczy budować właściwe relacje społeczne. Nic więc dziwnego, że chcesz, aby twoje dziecko trenowało w klubie sportowym. Wybierając dyscyplinę sportową kieruj się upodobaniami dziecka, usposobieniem, jego naturą. Pozwól dziecku zdecydować co chce trenować, bo sport nie ogranicza się do tańca i piłki nożnej. Warto przełamywać stereotypy i nie szufladkować dyscyplin wg płci dziecka, sporty walki, piłka nożna, ręczna, koszykówka, tenis, taniec, lekkoatletyka, są zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Świetnym rozwiązaniem są próbne treningi, po których dziecko nabiera wyobrażania o danej dyscyplinie, to naturalne, że pierwszy wybór nie jest tym ostatnim. Nie wywieraj na dziecku presji, nic tak nie gasi entuzjazmu jak zmuszanie dziecka do treningów.

 

Trenuj z dzieckiem

 

Przykład idzie z góry

Chodzi o to, że dla małego-młodego człowieka rodzic jest wzorem (później ten wpływ niestety słabnie) Dziecko uczy się przez obserwację, ważniejsze jest to co robimy od tego co mówimy. My dorośli dajemy pełno cennych rad, lecz czy sami się do nich stosujemy? Daj dziecku przykład bądź aktywny i zarażaj je sportową pasją. Bieganie, rower, rolki, pływanie to fantastyczny pomysł na wspólne spędzanie czasu i inwestycja w zdrowie swoje i dziecka. Jako trener często słyszę od swoich podopiecznych o sukcesach sportowych rodziców i nie są to medale za pierwsze miejsca w ważnych zawodach. Dzieci z dumą opowiadają, gdy ich tata lub mama przejedzie na rowerze 20 km

.

Podaruj swój czas – bądź wiernym kibicem.

Nic bardziej nie motywuje dziecka jak zainteresowanie rodzica. Uwaga i poświęcony czas dziecku niewątpliwie będzie procentować. Wasze uczestnictwo w sportowym życiu dziecka, sprawia, że czuje się ono docenione, daje mu niezwykłą siłę. Pokaż, jak jest dla Ciebie ważne, twoja obecność na zawodach będzie dla niego wsparciem, dziel z nim emocje zarówno szczęścia, jak i smutku, jednych i drugich w sporcie nie brakuje. Podziwiaj za wysiłek, doceniaj za starania. Zachwycaj się swoim dzieckiem a wyrośnie na wspaniałego człowieka.

 

Kibicuj swojemu dziecku