Treningi lekkoatletyczne dla dzieci

2021-04-30 | Okiem trenera

Postaw na ruch, postaw na zdrowie

Od kilku lat w naszym kraju zauważalny jest nowy trend, Polacy chętniej aktywnie spędzają wolny czas. Niewątpliwie zmiana ta wpływa z korzyścią na nasze zdrowie i wygląd. Regularny ruch daje dobre nawyki poprawiając komfort życia. Najlepiej aktywność sportową wdrażać od najmłodszych lat, gdyż daje ona mocny fundament na całe życie. W krajach, gdzie codzienna gimnastyka jest elementem kultury ludzie żyją po prostu dłużej.

 

Jak aktywność fizyczna wpływa na dziecko?

Trening odpowiednio dostosowany do wieku pomaga usprawnić motorykę dziecka, poprawia odporność. Aktywny maluch lepiej śpi, usprawniają się jego procesy myślowe, dzięki temu ma lepsze wyniki w nauce. Trenujące dzieci mają lepszą pamięć, łatwiej i dłużej się koncentrują. Sportowe maluchy są radosne, pewne siebie i odważne, dzieje się to za sprawą wytwarzanych podczas aktywności endorfin – hormonów szczęścia.  Sport przeciwdziała dziecięcej otyłości, która w obecnych czasach stanowi poważny problem. Badania dowodzą, że dzieci aktywne fizycznie lepiej radzą sobie społecznie. Regularne treningi skutecznie odciągają dziecko od komputera czy komórki. Mali sportowcy na treningu uczą się jak radzić sobie z niepowodzeniami.

 

Jak zainteresować sportem dzieci?

Zanim zapiszesz swoje dziecko na zajęcia sportowe bądź jego pierwszym trenerem, spędzajcie aktywnie czas. Dzieci uwielbiają ruchowe zabawy, rzucanie piłką lub biegi nie wymagają dużego przygotowania, czy specjalnych warunków a sprawią dziecku wiele radości. Bawcie się sportem a kto wie, może twoja pociecha odkryje sportowe hobby. Podczas ruchowych zabaw zobaczysz w jakim kierunku dziecko wykazuje predyspozycje. Jeżeli lubi bieganie, skakanie, masz wrażenie, że w ogóle się nie męczy, warto pomyśleć o uprawianiu lekkoatletyki. Już kilkuletnie dzieci mogą trenować w klubie sportowym, na zajęciach dziecko przekona się, jak atrakcyjne są treningi w grupie rówieśniczej.

 

 

Z lekką lekko zaczniesz treningi sportowe

Lekkoatletyka bazuje na naturalnym ruchu człowieka. Prostota tej dyscypliny sprawia, że dzieci trenują chętnie, na treningu rozwijamy naturalne umiejętności zdobyte już we wczesnym dzieciństwie, biegamy, skaczemy, rzucamy. Duży nacisk stawiamy na sprawność ogólną, koordynacje, gibkość. Dzieci poprzez zabawę rozwijają szybkość, dynamikę, siłę. Prowadząc trening bazujemy na dotychczasowych zdolnościach motorycznych dziecka.

 

Kilka słów o zajęciach z lekkoatletyki

Rodzice często pytają, co moje dziecko będzie robić na treningu? Odpowiedź jest zawsze taka sama, to co lubi! Będzie biegać, skakać, rzucać. Lekkoatletyka jest sportem dla wszystkich dzieci, na tym etapie nie prowadzimy selekcji sportowej. W naszym klubie szanse ma każdy, nie wyobrażamy sobie odebrać dziecku możliwości treningów, tylko dlatego że na teście sprawności nie uzyskało odpowiedniej liczby punktów. Zajęcia skierowane są zarówno do chłopców jak i dziewczynek a swoje miejsce znajdą u nas zarówno dzieci jak i młodzież.

 

Co kryje się pod pojęciem lekkoatletyki dla dzieci?

Zabawa! Zajęcia w dużej mierze opierają się na grach i zabawie. Na 60 minutowym treningu dzieci wykonują, ćwiczenia gimnastyczne i korekcyjne. Dynamika, zmienność ćwiczeń sprawia, że trening lekkoatletyczny jest dla dzieci wyjątkowo atrakcyjny a czas mija szybko. Zakres ćwiczeń na treningach znacznie różni się od tego co dzieci robią na lekcjach WF. Nie ukrywajmy w szkołach nie ma warunków, aby w sposób efektywnych zadbać o sprawność dzieci. Jak bardzo zaniedbany jest obszar zdrowia fizycznego widzimy w kontaktach z młodzieżą.

 

 

Na treningu energiczne kilkulatki są w swoim żywiole, zazwyczaj strofowane przez dorosłych, tu za swoją dynamikę są chwalone. Zajęcia lekkoatletyczne to zbawienie dla ruchliwych dzieci, ich energiczne usposobienie wykorzystujemy jako potencjał do biegania. W klubie Atak Agrykola wykorzystujemy sprzęt lekkoatletyczny dedykowany specjalnie do najmłodszych, dzięki temu już naprawdę młodzi zawodnicy mogą poznać konkurencje wieloboju – biegać przez płotki, rzucać oszczepem, trenować skoki wzwyż i w dal.

Grupa treningowa to miejsce, w którym dziecko regularnie przebywa, nic więc dziwnego, że stanowi ważny element wychowawczy. W klubie lekkoatletycznym Atak Agrykola trenerzy posiadają wykształcenie pedagogiczne, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że dzieci są naprawdę w dobrych rękach.