Zawody lekkoatletyczne dla dzieci i zalety zdrowej rywalizacji

2022-01-26 | Zawody

Nadszedł sezon halowy, a z nim moment próby dla młodych sportowców. Zawody lekkoatletyczne dla dzieci to prawdziwe widowisko: każdy chce pokazać się z jak najlepszej strony i pobić swoje rekordy życiowe. Nie tylko zawodnicy, ale i ich rodzice angażują się emocjonalnie w sportową rywalizację. Czasem jednak pojawia się pytanie, czy aby na pewno warto wystawiać dziecko na taką próbę i jak radzić sobie z sytuacją, gdy ta próba kończy się niepowodzeniem. Chociaż czasem nie widać tego na pierwszy rzut oka, zdrowa konkurencja, z której słynie lekkoatletyka, dostarcza wspaniałych życiowych lekcji. 

„Wolę żałować podjętego ryzyka, które nie zakończyło się sukcesem, niż tych szans, których w ogóle nie wykorzystałam”. – Simone Biles

 

Zawody lekkoatletyczne dla dzieci uczą zdrowej reakcji na stres

 

Nie ma lepszej okazji do nauki zdrowej reakcji organizmu na stres niż zawody lekkoatletyczne dla dzieci. Przed wykonaniem ważnego zadania powinniśmy wprawiać się w optymalny stan pobudzenia: wystarczająco wysoki, by być dobrze zmotywowanym do działania, ale wystarczająco niski, by nie wpaść w panikę. Kiedy nadchodzi sezon startowy, mali zawodnicy uczą się jak panować nad tzw. motylkami w brzuchu. Jeśli jakaś sytuacja wykracza poza ich strefę komfortu, to normalne, że odczuwają stres całym swoim ciałem. Trenerka lub trener pomaga wówczas odkrywać indywidualne mechanizmy, które ułatwiają kontrolę nad tremą. Każdy przecież przeżywa sportowe emocje inaczej! W wywiadzie dla mamadu.pl psycholog Monika Dreger zauważa:

„Warto trenować sposoby na obniżanie stresu, którym może być np. uprawianie sportu, czyli wentylowanie emocji. Można się nauczyć kontrolowania stresu na tyle, że ten punkt graniczny będzie się przesuwał i coraz dalej będzie nam do momentu, w którym stres jest tak deprymujący, że odbiera nam możliwość działania”.

Warto pamiętać przy tym, że pewien poziom napięcia jest konieczny, by móc dać z siebie wszystko: zdarza się, że treningi nie podnoszą ciśnienia na tyle, by pokazać prawdziwy pazur. Imprezy lekkoatletyczne natomiast są świetną okazją, żeby w ciele dziecka wydzielił się hormon odpowiedzialny za zapewnienie organizmowi stanu gotowości w stresujących sytuacjach, czyli adrenalina.

Krzywa stresu wykazuje, że największą efektywność możemy osiągnąć przy lekkim poziomie stresu

Podsumowując, zawody lekkoatletyczne dla dzieci są świetną okazją, by młodzi sportowcy uczyli się obserwować reakcje własnego organizmu i wykorzystywać tzw. eustres, czyli pozytywny stres, by pobudzić swój organizm do działania.

  

Imprezy sportowe dla dzieci uczą jak grać fair play

 

Według psychologów i pedagogów dzieci zaczynają przyswajać normy społeczne koło czwartego roku życia, ale nigdy nie przestają się ich uczyć. Im wcześniej nauczymy się tych norm, tym łatwiej będzie nam funkcjonować w świecie pełnym reguł, takich jak kodeks ruchu drogowego czy savoir-vivre

Jednym z filarów, na których opiera się sport wyczynowy jest zrozumienie zasad i postępowanie zgodnie z nimi. Nie inaczej jest w przypadku lekkiej atletyki. Wszystkie dyscypliny lekkoatletyczne uczą dzieci postępować według właściwych sobie reguł. Skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą czy rzut dyskiem nie pozwalają na zmierzenie “spalonej” próby. Podczas biegu sprinterskiego nie można przekroczyć linii toru drugiego zawodnika. W biegach długodystansowych wręcz przeciwnie: po pewnym czasie bieg zewnętrznym torem byłby zupełnie bez sensu.

Nauka przyswajania zasad ma duży wpływ również na życie szkolne, dlatego zawody lekkoatletyczne dla dzieci mogą mieć dobry wpływ na uczniów z problemami behawioralnymi. Szacunek dla zasad i bycie fair wobec innych zawodników to bardzo ważne wartości dla każdego lekkoatlety i lekkoatletki.

 

Zawody lekkoatletyczne dla dzieci pomagają przełamać rutynę

 

Codzienna rutyna może niekiedy przyćmiewać cel, do którego dąży zawodnik. Sumienne i regularne treningi są ważnym narzędziem służącym do doskonalenia siebie, ale to właśnie zawody lekkoatletyczne pomagają kontrolować kurs na drodze do sukcesu. Weryfikowanie postępów sprawia, że chcemy dać z siebie 100%, a czynnik rywalizacji z rówieśnikami popycha jeszcze dalej.

Wszystkie okoliczności związane z zawodami lekkoatletycznymi wytrącają małych zawodników ze standardowego schematu dnia. Pomiar czasu i odległości, podejmowanie ryzyka, zmiana otoczenia, rodzice na trybunach i rywalizacja z osobami z innych miast czy krajów, nadają życiu sportowca kolorytu oraz przypominają o prawdziwym celu codziennych treningów. 

Przekonacie się o tym na własnej skórze, obserwując jakiekolwiek zawody lekkoatletyczne w Warszawie. Pomimo tego, że zawsze istnieje jakiś harmonogram zawodów, każda impreza wygląda inaczej i jest pełna niespodzianek!

 

Mityngi sportowe uczą, jak radzić sobie z porażką i zwycięstwem

 

Rywalizacja sportowa stanowi dla dzieci platformę, na której mogą doświadczać porażek i wyciągać z nich wnioski. Nawet jeśli nasza młoda zawodniczka posiada niezwykły talent do lekkoatletyki, w pewnym momencie doświadczy przegranej. Nauka radzenia sobie z niepowodzeniem to lekcja, która może okazać się kluczowa w późniejszym życiu, począwszy od wpadki na kartkówce, a skończywszy na nieudanej rozmowie o pracę. 

Rolą rodzica i trenera jest pokazać małemu sportowcowi, że porażka podczas zawodów wcale nie musi być tragedią, ale równie cennym źródłem wiedzy życiowej jak zwycięstwo. Warto w takich momentach zachęcić do pogratulowania wygranym, tym samym ucząc przetwarzania dumy czy rozczarowania w zdrowy sposób. Zarówno wygrać, jak i przegrać, trzeba umieć z klasą!

W przypadku porażki rodzic i trener mają również szansę, by pomóc dziecku wyciągnąć wnioski z przegranej. Trenerka KS Atak Agrykola Izabella Obłękowska dodaje: 

„Poza emocjonalnym wsparciem warto zachęcić do myślenia skutkowo-przyczynowego. Kiedy dziecko samo z siebie zacznie dopytywać się o to, co może poprawić, opiekunowie mogą sobie pogratulować. To połowa sukcesu! Odporność, wytrwałość i spostrzegawczość to cechy, które z pewnością okażą się niezbędne w dorosłym życiu”.

Poza wymienionymi zaletami startów w zawodach sportowych, istnieje również mnóstwo pomniejszych korzyści: możliwość budowania poczucia własnej wartości, badanie granic swojego ciała, poznawanie rówieśników i wiele więcej. Chociaż, rzecz jasna, imprezy sportowe są wymagające emocjonalnie, psychicznie i fizycznie, nie powinniśmy z nich rezygnować i tym samym wracać do cytatu czterokrotnej złotej medalistki olimpijskiej, Simone Biles, której słowa zamieściliśmy na samej górze artykułu.